poniedziałek, września 26, 2022

#513 "Mądrość herbaty" – Noriko Morishita (przekład Maria Borzobohata-Sawicka)

Co może być lepszego w chłodny jesienny dzień niż kubek ulubionej aromatycznej herbaty? I czy herbata może nas czegoś nauczyć?

Kiedy dwudziestoletnia Noriko Morishita, zachęcana przez rodzinę, postanowiła rozpocząć naukę herbacianej ceremonii, nie przypuszczała, że ta decyzja odmieni jej życie. Staromodne, przestarzałe i nudne hobby dla dziewcząt z bogatych i konserwatywnych rodzin? Młoda kobieta szybko przekonała się, że praktykowana od wieków i głęboko zakorzeniona w japońskiej kulturze ceremonia herbaciana – zwana także chanoyu lub chadō czyli 'drogą herbaty' – to coś znacznie więcej niż tylko skomplikowane rytuały i delektowanie się gorącym napojem. Kilka miesięcy zamieniło się w dwadzieścia pięć lat – choć wciąż nie odkryła wszystkich jej tajemnic, praktyka parzenia herbaty stała się ważną częścią życia Noriko, towarzysząc jej w dobrych i złych momentach oraz zmieniając jej sposób patrzenia na świat. Co zatem kryje się za powtarzanymi rytuałami? Czym naprawdę jest japońska ceremonia herbaciana?

"Mądrość herbaty" to autobiograficzny esej Noriko Morishity – opis jej osobistych doświadczeń w nauce i praktykowaniu herbacianej ceremonii. Książka nie stanowi klasycznego poradnika ani podręcznika – autorka nie objaśnia szczegółowo w postaci instruktażu wszystkich aspektów chanoyu, lecz opowiada o tym, czego nauczyła ją ceremonia herbaty i w jaki sposób ją zmieniła. "Mądrość herbaty" to historia długiej drogi do samodoskonalenia i zrozumienia siebie, życia w harmonii, zgodnie ze zmieniającymi się porami roku, kształtowania wytrwałości, umiejętności bycia tu i teraz oraz doceniania małych rzeczy. Pokazuje, jak starodawna tradycja może z sukcesem przeniknąć do współczesnego nowoczesnego życia, przynosząc ze sobą mądrość, spokój, pocieszenie, harmonię i poczucie sensu. Piękny w swojej prostocie, subtelny i doprawiony odrobiną liryzmu pean na cześć herbacianej ceremonii, japońskiej tradycji i życiowej uważności. Łączy w sobie intymność doświadczeń i uniwersalny przekaz.


"Tradycyjny kalendarz japoński jest podzielony nie na cztery, ale na dwadzieścia cztery pory roku. Odnosiłam wrażenie, że za każdym razem kiedy wybieram się na cotygodniową lekcję ceremonii herbacianej, panuje inna pora roku"

Przeczytałam z przyjemnością. Książka Noriko Morishity zabrała mnie do Kraju Kwitnącej Wiśni – otuliła herbacianym aromatem, słodkim smakiem japońskich słodyczy, widokiem kwiatów, kimon i tradycyjnej porcelany. Przyniosła też ze sobą uśmiech, smutek, refleksję i zadumę, napełniła spokojem i przypomniała, jak ważne są życiowa uważność, natura, wdzięczność i samoakceptacja.





* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Znak.


Tytuł oryginalny: Nichinichi Kore Kōjitsu 
Przekład z j. angielskiego: Maria Borzobohata-Sawicka 
Wydawnictwo: Znak 
Data wydania: 28 września 2022
Oprawa: twarda 
Liczba stron: 240
Moja ocena: 5/6











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger