czwartek, września 01, 2022

#504 "Rozdzieliła nas wojna" – Max Czornyj, Joanna Jax, Agnieszka Lis, Maria Paszyńska, Sylwia Winnik, Barbara Wysoczańska, Bogna Ziembicka

"Był 1 września. Jeszcze wczoraj było tak spokojnie. Tak zupełnie inaczej. I nagle w ciągu kilku godzin świat ogarnął apokaliptyczny chaos"

O znanym i bezpiecznym świecie, który przestał istnieć i o niepewnej przyszłości. O nieustającej nadziei, długiej tęsknocie, odbierającym oddech poczuciu samotności, o bolesnej stracie, dławiącym lęku, nieukojonym żalu i morzu wylanych łez. O utraconych marzeniach, przerwanych gwałtownie życiorysach, złamanych sercach i rozdzielonych ścieżkach – często już na zawsze. O powojennym zawieszeniu, trwaniu w cieniu wspomnień, poszukiwaniu prawdy oraz próbie przetrwania i odbudowy życia na gruzach. O obietnicach – tych złamanych i tych dotrzymanych za wszelką cenę. O życiu, które wraz z nadejściem wojny zmieniło się bezpowrotnie. I o miłości, która była najcenniejsza, najdroższa, ale często brutalnie pozbawiona szczęśliwego zakończenia.

"Rozdzieliła nas wojna", zbiór siedmiu wojennych opowiadań, mieści w sobie to wszystko i znaczenie więcej. Przemawia do czytelnika nie tylko obrazami, dźwiękami i zapachami zaklętymi w słowa, ale przede wszystkim intensywnymi emocjami i uczuciami. Tworzące go historie z łatwością docierają do serca – wywołują smutek, łzy i uśmiech, skłaniają do refleksji, wprawiają w melancholijny nastrój i pozostawiają w zawieszeniu. Opowiadają o ludziach, którzy doświadczyli wielkiego bólu i cierpienia. Którzy nieraz stracili wszystko. Którzy znaleźli w sobie siłę, by przetrwać. Ta antologia wyróżnia się na tle innych wojennych książek. Znajdziemy w niej miłosne historie bez happy endu – pary, które wojna rozdzieliła na długie lata, a czasami już na zawsze. Bez ckliwości i sentymentalizmu, ale z całą gamą autentycznych uczuć i z urywkami prawdziwego życia, które miewa gorzki smak.  Od szumiących fal Bałtyku przez sielskie kresowe krajobrazy, kosmopolityczną Warszawę i urokliwy Kraków aż po zapierające dech w piersi tatrzańskie szlaki. Czy wojna to odpowiedni czas na miłość? Czy warto dla niej zaryzykować – narazić serce na ból straty i nieukojoną pustkę? A może to właśnie miłość przynosi nadzieję w najtrudniejszych momentach i daje siłę, by przetrwać?

"Wrześniowy świt w jednej chwili zmienia ich losy, obraca w nicość marzenia i plany. Pierwsze dni wojny są jedynie zapowiedzią nadchodzących lat, pełnych mroku, cierpienia i lęku – o siebie i najbliższych"

Każde opowiadanie jest inne. Każde wyjątkowe. Wspólnie tworzą piękną, wzruszającą antologię. Jedna z lepszych, jakie miałam okazję poznać, polecam.


PS Barbara Wysoczańska, Maria Paszyńska i Sylwia Winnik – miałam łzy w oczach.





* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Filia.


Data wydania: 24 sierpnia 2022
Wydawnictwo: Filia
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 408
Moja ocena: 5,5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger