niedziela, lipca 04, 2021

#375 "Astrohaj. Jak dotknąć kosmicznego pyłu" - Fred Watson (przekład Małgorzata Glasenapp)

Wszechświat fascynuje człowieka od zawsze. Zadziwia i często przeraża nas swoją wielkością oraz ogromem tajemnic, które skrywa. Nasze rozumienie genezy i ewolucji wszechświata jest jednym z wielkich osiągnięć nauki. Ta wiedza pochodzi z dziesięcioleci innowacyjnych eksperymentów i teorii. Nowoczesne teleskopy naziemne i kosmiczne wykrywają światło z galaktyk odległych o miliardy lat świetlnych, pokazując nam, jak wszechświat wyglądał, gdy był młody. Wiemy coraz więcej, ale nadal sporo jest do odkrycia. Wydaje się też, że są pytania, na które możemy nigdy nie znaleźć odpowiedzi...

Kosmos to chyba jeden z bardziej fascynujących i wdzięcznych tematów podejmowanych w literaturze popularnonaukowej. Lubimy patrzeć w nocne niebo, zachwycać się zdjęciami z kosmosu, oglądać filmy o lądowaniu na Księżycu i marzymy o międzyplanetarnych podróżach. Czytanie książek o wszechświecie to nie tylko dobry sposób, żeby dowiedzieć się więcej, ale też żeby miło spędzić czas - bo taka lektura, jeśli jest przystępna i angażująca, może stać się doskonałą czytelniczą rozrywką. Przykład? Nie muszę wcale szukać daleko :) "Astrohaj. Jak dotknąć kosmicznego pyłu" to czerwcowa (i wyczekana;) nowość popularnonaukowej serii Zrozum Wydawnictwa Poznańskiego. Jej autor, Fred Watson (urodzony w Anglii astronom Australijskiego Obserwatorium Astronomicznego, pisarz i popularyzator nauki o kosmosie), zabiera nas w fascynującą podróż po bliższych i dalszych zakątkach wszechświata. Warto, bo jak możemy przeczytać na okładce, "bilet na tę podróż jest tańszy niż te sprzedawane przez firmy oferujące komercyjne loty w kosmos". Ale uwaga, to nie jedyna zaleta książki Freda Watsona :)

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Skąd wziął się Księżyc? Dlaczego niebo jest niebieskie? Skąd wiemy, z czego zbudowane są gwiazdy? Czym są czarne dziury?

"Astrohaj" to dwadzieścia jeden rozdziałów i wiele interesujących kosmicznych kwestii - od narodzin wszechświata i charakterystyki naszej planety, przez spadające gwiazdy, meteoryty i kosmiczny pył, pomiary fal elektromagnetycznych, pochodzenie Księżyca, znikające pierścienie Saturna i wycieczki międzyplanetarne, aż po czarne dziury, grawitację i zagadki ciemnej materii. Fred Watson opowiada również o roli badań kosmicznych, planetarnej higienie, ekonomii oraz teoriach dotyczących istnienia życia pozaziemskiego. Unikając chaosu, porusza wiele różnych tematów, aktualnych i ważnych z punktu widzenia współczesnej astronomii. "Astrohaj" to spojrzenie eksperta na to, co wiemy i skąd to wiemy - kosmiczna opowieść, dzięki której rzeczywiście poczujemy się tak, jakbyśmy dotykali kosmicznego pyłu :)

"Nauka nie potrafi odkryć ostatecznej tajemnicy Przyrody, ponieważ ostatecznie to my sami jesteśmy częścią zagadki, którą próbujemy rozwiązać" - Max Planck

Zanim Fred Watson został szanowanym i popularnym astronomem, był szesnastoletnim chłopcem siedzącym przed czarno-białym telewizorem i obserwującym z fascynacją transmisję całkowitego zaćmienia Słońca, a później także studentem oglądającym na ekranie Neila Armstronga spacerującego po Księżycu. Widać wyraźnie, że pasja i zadziwienie, które zrodziły się w młodości, nie opuściły go przez kolejne lata - i nie opuszczają nadal. Są one również obecne w książce, razem z wiedzą i doświadczeniem. "Astrohaj" to publikacja napisana w sposób przystępny i angażujący, z odrobiną humoru, ciekawością, wnikliwością i entuzjazmem. Przewracając kolejne strony, czytelnik czuje się tak, jakby uczestniczył w odkrywaniu czegoś wyjątkowego i niezwykłego (zresztą czy kosmos nie jest właśnie taki?:). Fred Watson z łatwością omawia nawet najtrudniejsze i najbardziej złożone zagadnienia, tworząc z nich kosmiczną opowieść dla każdego - zwykłego czytelnika oraz nieco bardziej zaawansowanego pasjonata. Ta książka to literatura popularnonaukowa w pełnym tego słowa znaczeniu. "Astrohaj" świetnie spełnia swoją rolę łącząc przyjemne z pożytecznym - wiedzę i rozrywkę w odpowiednich proporcjach. Za sprawą lekkiego pióra autora kosmos wydaje się bliższy i jeszcze bardziej fascynujący. W książce znalazłam wiele zagadnień, o których wcześniej nie słyszałam lub takich, które znałam tylko ogólnikowo. Fred Watson pisze tak przystępnie i z taką pasją, że mogłabym czytać i czytać - żałowałam, gdy dotarłam do ostatnich stron.

Bo wszyscy składamy się z kosmicznego pyłu - jesteśmy dziećmi gwiazd

"Astrohaj" Freda Watsona, oprócz walorów edukacyjnych i rozrywkowych, ma jeszcze jedną istotną zaletę - bardzo dobrze uświadamia, jak maleńką cząstką wszechświata jest Ziemia (a sam człowiek jeszcze mniejszą). I taka zmiana perspektywy działa niezwykle otrzeźwiająco i pobudzająco na wyobraźnię. Książka sprzyja refleksji, wyzwala pokorę wobec potęgi wszechświata i co ważne przypomina też, że wszyscy jesteśmy częścią tego wielkiego, tajemniczego świata.


"Astrohaj" to kolejna świetna publikacja z serii popularnonaukowej Zrozum. Dzięki niej inaczej spojrzymy na nocne niebo i miejsce Ziemi, naszego domu, we wszechświecie oraz dostrzeżemy to, na co do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Fred Watson podarował nam fascynującą opowieść o otaczającym nas świecie i bliskich nam zjawiskach (a także tych bardziej odległych;) Serdecznie polecam - idealna propozycja dla ciekawych czytelników lubiących wiedzieć więcej.





Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Poznańskiemu.


Tytuł oryginalny: Cosmic Chronicles: A user's guide to the Universe
Przekład: Małgorzata Glasenapp
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Zrozum
Data wydania: 2 czerwca 2021
Liczba stron: 248
Moja ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger