czwartek, września 16, 2021

#402 "Mała" - Edward Carey (przekład Tomasz Wilusz)

Jako 16-latka stworzyła swoją pierwszą woskową figurę. I to nie byle kogo, bo samego Woltera. W Wersalu poznała rodzinę królewską i nauczała rysunku księżniczkę Elżbietę Burbon. W czasie rewolucji francuskiej tworzyła z wosku pośmiertne maski straconych arystokratów. W 1835 roku założyła w Londynie słynne Muzeum Figur Woskowych. Madame Tussaud, bo o niej właśnie mowa, zachwyciła świat swoim talentem. Tworzone przez nią woskowe figury wzbudzały ciekawość i podziw, a czasami też krytykę (obok szlachetnych i lubianych osobistości nie brakowało m.in. przestępców i morderców), ale zawsze fascynowały za sprawą swojej autentyczności - wyglądały niemal jak żywe. Kim była Madame Tussaud? I skąd właściwie wziął się pomysł na woskowe figury?

"Istnieje coś między życiem i śmiercią, a tym czymś jest wosk"

Niepokojąca, groteskowa, ekscentryczna, makabryczna, zaskakująca i urzekająca - taka właśnie jest "Mała" Edwarda Carey'a, opowieść o ambitnej sierocie, która w niespokojnych czasach przeistacza się w legendarną Madame Tussaud. Dawno już nie czytałam tak oryginalnej powieści. Wydaje się, że ma w sobie coś baśniowego, ale tak naprawdę jest silnie osadzona w rzeczywistości. Edward Carey zadziwił mnie dbałością o detale, niesztampową, groteskową wizją, pokazem wyobraźni, ironicznym spojrzeniem i dickensowskim klimatem. "Mała" z Paryżem lat rewolucji francuskiej w tle to prawdziwa gratka dla miłośników powieści historycznych. Autor prowadzi czytelników przez mroczne zaułki, duszne więzienia i luksusowe wersalskie apartamenty. Karty książki wypełniają po brzegi woskowe głowy, manekiny, przestępcy i arystokraci, zwycięzcy i przegrani oraz żywi i martwi. A spośród nich wyłania się silny głos małej Marii, jednej z najbardziej niestrudzonych postaci. 


"Mała" to błyskotliwa opowieść o rozkwitającym talencie, walce o marzenia, pokonywaniu przeciwności losu i szukaniu swojej życiowej drogi. O miłości, nadziei i harcie ducha wśród biedy, mroku, samotności i ludzkiej krzywdy. Ekscytująca i oryginalna literacka przygoda (i świetnie zilustrowana:), warto.




Tytuł oryginalny: Little
Przekład: Tomasz Wilusz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2 września 2020
Liczba stron: 528
Moja ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger