"Nie dość, że musiałam przejść na katolicyzm i oddać duszę, muszę również oddać ciało"
Marie Miteouamegoukoue z plemienia Algonkinów, bohaterka książki Danielle Daniel, doświadczyła ogromnego bólu – pochowała ukochanego męża, a w ataku Irokezów straciła syna i córkę. Teraz, dla dobra swojego ludu, musi poświęcić samą siebie – poślubić białego mężczyznę i założyć z nim nową rodzinę. Ponowne macierzyństwo osłodzi nieco gorycz i ukoi smutek. Niestety nad algonkińsko-francuską córką Marie ciążyć będzie okrutna przepowiednia – los, którego nie sposób odmienić...
Danielle Daniel, kanadyjska pisarka, zainspirowana losami swoich przodków, stworzyła poruszającą opowieść o burzliwych czasach kolonializmu Kanady. Opowiedziana głosem algonkińskich kobiet, Marie i jej córki Jeanne, a także z perspektywy białego mężczyzny, francuskiego osadnika, książka Daniel zabiera czytelników do roku 1657 do osady Trois-Rivières leżącej na północnym brzegu rzeki Świętego Wawrzyńca. Niełatwe czasy naznaczone brutalnymi najazdami Irokezów, ludobójstwem i przymusową christianizacją rdzennych mieszkańców stają się scenerią dla wstrząsającej historii kobiet, które musiały poświęcić wiele, by zapewnić przeżycie sobie i swojemu plemieniu.
"Córki Klanu Jeleni" to przejmujące echo dawnych lat – międzypokoleniowa historia przesiąknięta krwią i zapachem szałwi, wyszeptana przez drzewa i duchy przodków, obecna w ludzkich snach i kanadyjskiej ziemi. To zniuansowane kobiece portrety w rozdartym świecie – bohaterki odważne i silne, mocno doświadczone przez los i niełatwe czasy, w których przyszło im żyć. Danielle Daniel wspaniale połączyła kontekst historyczny i kulturowy z intymną opowieścią o miłości, macierzyństwie, rodzinie, stracie i tożsamości. Potężne tematy dotyczące dyskryminacji, przemocy, religijnej i kolonialnej opresji splatają się z dziedzictwem rdzennych mieszkańców – szacunkiem wobec natury i przywiązaniem do tradycji. W powieści Daniel czuć wyraźnie ducha minionych lat – bolesnej przeszłości – i to jest coś, co absolutnie pokochałam. Zachwyciła mnie również proza autorki – wrażliwa, liryczna, ale jednocześnie mocna, sugestywna, przemawiająca do serca i umysłu. Można niemal poczuć się częścią opowieści – głos kobiet Klanu Jeleni staje się bliski. Powieść Daniel utkana jest z bólu, tęsknoty, szczęścia, rozpaczy i nadziei. Ukazuje skomplikowane ludzkie losy, moralne dylematy, dramatyczne decyzje – życie w przeróżnych odcieniach. Fakt, że inspirowana jest prawdziwą historią nadaje jej szczególnego znaczenia.
"Nie istniejemy, chyba że w otwartych ustach nieba. Żadne głosy nie śnią naszych wizji. Wzlatujemy w waszej krwi, moje córki"
"Córki Klanu Jeleni" to pięknie napisana i głęboko poruszająca powieść o różnych odcieniach miłości, niewinnie przelanej krwi, ludzkiej wytrwałości i walce o przetrwanie. O dobru i złu w świecie, który nie jest czarno-biały. To wyjątkowy hołd dla rdzennych mieszkańców Kanady – kobiet i dziewcząt – ku pamięci. Książka, która łamie serce, wzrusza i skłania do refleksji. Wspaniała, gorąco polecam.
* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Mova.
Tytuł oryginalny: Daughters of the Deer
Przekład: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Data wydania: 22 lutego 2023
Wydawnictwo: Mova
Oprawa: twarda
Liczba stron: 328
Moja ocena: 5,5/6
Cieszę się, że napisałaś o tej książce, bo chociaż nie sięgam zbyt często po tego typu powieści, to chętnie po nie sięgam raz na jakiś czas. Dlatego też zapisuję sobie tę książkę na liście do przeczytania.
OdpowiedzUsuńBardzo mnie to cieszy :) Książka zdecydowanie warta polecenia - poruszająca i pięknie napisana.
Usuń