Słowenia. Niewielkie europejskie państwo o powierzchni nieco ponad dwóch tysięcy kilometrów kwadratowych. Kraj leżący na styku kultur germańskiej, romańskiej, słowiańskiej i węgierskiej. Przypomina barwną mozaikę – zaskakuje swoją geograficzną i kulturową różnorodnością. To piękne góry i jaskinie, adriatyckie plaże, lasy, równiny oraz urokliwe miasteczka i zamki. To malownicze jezioro Bled, smak gibanicy i lokalnych win, kameralna Lublana i słynny karnawał kurentovanje w Ptuju. To wielokulturowość, kontrasty i niełatwa, często bolesna historia. O Słowenii mówi się, że to "mały kraj wielkich odległości" – dla wielu z nas wciąż enigmatyczny, nieco zagadkowy, niedoceniony zakątek Europy.
Zuzanna Cichocka, slawistka i tłumaczka języka słoweńskiego, zabrała mnie w wyjątkową podróż. Tajemnicza dotąd Słowenia zyskała realne kształty – oczami wyobraźni widzę przede wszystkim ogromną różnorodność zamkniętą w granicach maleńkiego państwa. Zaskakujące jak wiele elementów składa się na słoweńską historię, kulturę, geografię i zwykłą codzienność. Autorka opowiada o języku, kuchni, architekturze i zwyczajach. Przemierza lublańskie uliczki (m.in. dzielnicę Fużiny, "żywą pamiątkę jugosławiańskiej przeszłości") i górskie szlaki, zagląda do nadmorskich miejscowości i nad jeziora. Przedstawia nam Słowenię w przeróżnych odsłonach – miasta, wsie, kurorty i zachwycającą przyrodę. Zagłębia się w to, co nieoczywiste i często na pierwszy rzut oka niedostrzegalne. W książce Zuzanny Cichockiej płynnie splata się ze sobą przeszłość i teraźniejszość, słoweńskie mity i poczucie tożsamości. Poznajemy ten kraj przede wszystkim poprzez różne życiorysy i indywidualne historie, bo autorka oddaje głos mieszkańcom, swoim rozmówcom – ludziom, którzy doświadczyli burzliwych zmian, których skomplikowane czasy i słoweńska wielokulturowość dotknęły osobiście. Transformacja ustrojowa, rozpad Jugosławii i uzyskanie przez Słowenię niepodległości, napięcia na tle narodowościowym, imigracja, religia, kwestie pochodzenia, tolerancji i dyskryminacji oraz sytuacja kobiet i społeczności LGBT+ – Zuzanna Cichocka pochyla się nad ciemnymi i bolesnymi kartami Słowenii. I to bez wątpienia aspekt, który szczególnie doceniam, bo daje nam pełniejszy obraz kraju i jego mieszkańców. Nie sposób zresztą zrozumieć współczesnej Słowenii bez znajomości jej skomplikowanej historii oraz mozaikowej tożsamości.
Jak wyglądała słoweńska droga do wolności? Czy Lublana rzeczywiście oznacza "ukochana"? Jaki smak ma gibanica, słoweńskie danie narodowe? Kto namalował obraz Kofetarica nazywany słoweńską Mona Lisą? Co łączy Hemingwaya ze Słowenią? I dlaczego zdobycie szczytu Triglavu jest tak ważne dla Słoweńców?
Książka Zuzanny Cichockiej to wielobarwny obraz pełny miłości i fascynacji krajem leżącym "po słonecznej stronie Alp", ale odmalowany z uwzględnieniem cieni i rys – barwami ludzkich doświadczeń, nieoczywistych perspektyw oraz osobistych spostrzeżeń i obserwacji. Różnorodność tematów, przystępny styl pisania, kolorowe zdjęcia i zręczne połączenie formy podróżniczej i reportażowej – zdecydowanie jedna z ciekawszych publikacji serii (i przyjemniejszych w czytaniu). Przybliża Słowenię i zachęca, by dowiedzieć się więcej. Lubię i polecam – warto!
* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Poznańskie.
Data wydania: 12 lipca 2023
Wydawnictwo: Poznańskie
Oprawa: twarda
Seria: podróżnicza
Liczba stron: 320
Moja ocena: 5/6
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz