piątek, września 27, 2024

#730 "Średniowieczne ciało. Książka o życiu, śmierci i sztuce" – Jack Hartnell (przekład Maciej Miłkowski)

"Jeżeli kobieta nie chce począć, niech nosi na nagim ciele macicę kozy, która nie miała potomstwa. (...) Jeśli doznała okropnych ran przy porodzie, a później, ze strachu przed śmiercią, nie chce na nowo począć, niech nawrzuca do łożyska tyle ziaren wilczomlecza albo jęczmienia, ile lat chce pozostać jałową. Jeśli chce być jałowa na zawsze, niech wrzuci pełną garść ". I jak wam się podoba średniowieczna antykoncepcja? ;)


Sposoby leczenia wykorzystywane w średniowieczu potrafią zadziwić, rozbawić, przerazić. Zioła, czary, egzorcyzmy, astrologia i oczywiście słynne upuszczanie krwi stanowiące remedium na niemal wszystkie dolegliwości – tak w wielkim skrócie wyglądał repertuar średniowiecznej medycyny. Tylko co właściwie się za tym kryje? Co ówcześni ludzie wiedzieli o ludzkim ciele i zachodzących w nim procesach? Skąd pomysł, że choroba może "wypłynąć" wraz z krwią? Dlaczego to właśnie serce uznawano za miejsce, w którym przechowywane są ludzkie uczucia? Czym były teoria humoralna i "robak zębowy" rzekomo odpowiadający za ból zęba? Jak wyglądały średniowieczne sekcje zwłok? I jakie narzędzia chirurgiczne można było znaleźć w torbie wędrownego medyka?

W "Średniowiecznym ciele" Jack Hartnell zabiera nas w podróż przez średniowiecze od stóp do głów – dosłownie, bo każdy z dziesięciu rozdziałów książki poświęcony jest innej części ciała ludzkiego. W ten sposób powstała opowieść o średniowiecznym postrzeganiu i rozumieniu cielesności – chorobach i sposobach leczenia (również tych najbardziej absurdalnych, szokujących, a nawet szkodliwych), a także o ówczesnych poglądach na życie i śmierć, wierzeniach, praktykach pogrzebowych, ubraniach, sekcjach zwłok i wybranach aspektach zwykłej, średniowiecznej codzienności. Hartnell połączył wiedzę historyczną, medyczną, społeczną i kulturową. "Średniowieczne ciało" to korowód królów, rycerzy, świętych, mnichów, mieszczan i chłopów; podróż przez różne religie i kraje średniowiecznego świata oraz przez zadziwiające rzeczy ukryte na tzw. marginaliach. To zapach ziół i kadzidła, kurz starych ksiąg, mrok krypt i grobowców. Jednym słowem, fascynująca publikacja popularnonaukowa, która w przystępny sposób przybliża średniowiecze, obala mity, poszerza horyzonty, a przy tym stanowi wspaniałą czytelniczą rozrywkę. Zachwycił mnie pomysł spojrzenia na średniowiecze poprzez ludzkie ciało, interdyscyplinarny charakter książki i pasja, z jaką Hartnell opowiada o sekretach ciała, historii, medycynie i sztuce.


Piękne wznowienie (genialna okładka!) wspaniałego "Jeźdźca bez głowy" (2021), jednej z moich ulubionych książek serii Zrozum. Czytajcie, warto!

 





  


















• współpraca barterowa • Wydawnictwo Poznańskie •

Tytuł oryginalny: Medieval Bodies: Life, Death and Art in the Middle Ages
Przekład: Maciej Miłkowski
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 11 września 2024 (wznowienie)
Oprawa: miękka ze skrzydełkami 
Liczba stron: 368
Moja ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger