piątek, listopada 03, 2023

#633 "Odyseja" – Barbara Kingsolver (przekład Małgorzata Małecka)

"Najważniejsza część każdej historii to ta, której się nie zna"
Historia Harrisona Shepherda, pisarza, zaczyna się i kończy w Meksyku, przynajmniej w swojej oficjalnej wersji. Ale gdzieś pomiędzy jest jeszcze William, Harry i Sóla – chłopiec, który przybywa z matką na egzotyczną wyspę, godzinami nurkuje w błękitnej wodzie i życia uczy się z książek oraz młody mężczyzna, który podejmuje pracę u słynnego malarza Diego Rivery, zostaje kucharzem Fridy Kahlo i sekretarzem ukrywającego się Lwa Trockiego. Losy bohatera powieści Barbary Kingsolver splatają się nierozerwalnie z pisarstwem, sztuką i polityką. Mężczyzna zawieszony między dwoma krajami: barwnym, zmysłowym Meksykiem a szarymi, zdystansowanymi Stanami Zjednoczonymi Ameryki próbuje określić swoją tożsamość i miejsce w świecie. Jego życie przypomina wędrówkę, tytułową odyseję – los wiedzie go krętymi ścieżkami.


"Odyseja" Barbary Kingsolver to ambitna i napisana z rozmachem powieść – meksykańsko-amerykańska kronika lat 30., 40. i 50. XX wieku widziana oczami fikcyjnego bohatera. Zmienia się w niej Harrison Shepherd i zmienia się też ówczesny świat. Historyczne tło i barwna sceneria to bez wątpienia największy atut książki Kingsolver. Meksyk tętni w niej życiem – zachwyca nutą egzotyki, ulicznym gwarem, kuchnią, tradycjami i zwykłą codziennością. To Meksyk sztuki i polityki – Diego Rivery, Fridy Kahlo i Lwa Trockiego. Kingsolver ożywia też USA lat drugiej wojny światowej i zimnej wojny. I zręcznie wplata w fabułę ważne kwestie społeczne i polityczne. Historia rozwija się nie tylko w tradycyjnej narracji, ale też w formie wspomnień, wpisów z pamiętnika, listów i prasowych wycinków. Kingsolver osiągnęła ciekawy efekt. Można odnieść wrażenie, że Harrison Shepherd pozostaje w cieniu – nigdy w pełni nie zbliżamy się do jego świata wewnętrznego, relacji z innymi ludźmi. Pełni rolę wnikliwego obserwatora i poddaje się biegowi wydarzeń. Łatwo natomiast poczuć jego izolację, nieustanne zawieszenie, bycie "pomiędzy". Kingsolver stworzyła opowieść o dorastaniu, samotności, podążaniu za marzeniami. O tajemnicach ukrytych głęboko w sercu oraz odkrywaniu prawdy o samym sobie.


"Odyseja" to historyczna fikcja w fascynującym wydaniu oraz inteligentna i wrażliwa proza. Książka, która bardziej angażuje intelektualnie niż emocjonalnie – doceniam, przede wszystkim za wspaniałą historyczną oprawę z polityczno-społeczną nutą. I za Meksyk – udana literacka podróż! Powieść, w której można powoli się rozsmakować – barwna, jak pozostałe książki serii "Piąta strona świata".

















* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Albatros

Tytuł oryginalny: The Lacuna
Przekład: Małgorzata Małecka
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Piąta Strona Świata
Data wydania: 27 września 2023 (wznowienie)
Oprawa: twarda
Liczba stron: 512
 Moja ocena: 4,5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger