Bo czasami wśród regałów pełnych książek można odnaleźć coś więcej...
"Czego szukasz?" – takie pytanie słyszą osoby odwiedzające małą, osiedlową bibliotekę zlokalizowaną w budynku szkoły podstawowej. Nieśmiała sprzedawczyni szuka dla siebie nowej zawodowej drogi. Księgowy – odwagi, by podążyć za marzeniami. Młoda mama – wewnętrznego spokoju i sposobu na "wyjście z dołka". Emerytowany handlowiec – nowego celu w życiu. Utalentowany rysownik mangi – własnego miejsca w świecie i impulsu do zmian. Książki, które wybiera dla nich tajemnicza bibliotekarka Sayuri Komachi, inspirują ich, by skierować swoje życie w nieoczekiwanym kierunku.
Wierzę w moc literatury. I wspaniale było przeczytać powieść, która tak pięknie eksponuje ten motyw. W kameralnym świecie japońskiej pisarki Michiko Aoyamy książki przynoszą ukojenie, inspirują, motywują i pomagają spojrzeć na życie i samego siebie z innej perspektywy. Schemat wydaje się prosty – pięć zupełnie różnych osób na innych życiowych etapach, pięć odmiennych historii i jedna niepozorna biblioteka. Uzdrawiająca siła książek splata się z ważnymi i aktualnymi kwestiami – macierzyństwem, osobistym i zawodowym marazmem, presją społeczną, lękiem wobec zmian i pragnieniem podążania za głosem serca. Jest w tej powieści dużo ciepła, empatii i nadziei – książkowego ukojenia mocno osadzonego w realnym życiu. Bo Michiko Aoyama nie tworzy pięknej bajki dla dorosłych. Szczęście nie spada z nieba, a książki nie rozwiązują magicznie wszystkich problemów, lecz dają impuls do zmian. I to od bohaterów zależy czy podejmą wyzwanie, czy dostrzegą swoją wartość i potencjał.
"Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece" to inspirująca opowieść o ludziach na rozdrożu – o bezinteresownej życzliwości, sile pozytywnego myślenia, podążaniu za głosem serca i budowaniu wiary we własne możliwości – oraz piękny pean na cześć literatury, bibliotek i bibliotekarzy. Książka, która pokazuje, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Że koniec może być początkiem czegoś nowego, lepszego. Że to, czego szukamy, często jest tuż obok, w zasięgu dłoni – wystarczy jeden mały krok, wystarczy spróbować. I że nie jesteśmy sami, nawet jeśli wydaje nam się inaczej – nie warto zamykać się w swoim smutku. Kto wie, może to właśnie osiedlowa biblioteka stanie się twoim małym azylem – i uwierzysz, że wszystko jest możliwe.
Czuły i podnoszący na duchu comfort book w japońskim wydaniu. Warto!
* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Relacja.
Tytuł oryginalny: お探し物は図書室まで
Przekład: Andrzej Świrkowski
Wydawnictwo: Relacja
Data wydania: 15 maja 2024
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 288
Moja ocena: 5/6
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz