piątek, września 15, 2023

#619 "Florencja. Od Dantego do Galileusza" – Paul Strathern (przekład Anna Dzierzgowska i Sławomir Królak) /przedpremierowo/

Florencja. Miasto w środkowych Włoszech, nad rzeką Arno, u stóp Apeninów. Perła malowniczej Toskanii i miejsce, w którym czuć wyraźnie ducha minionych lat. Obecne niemal na każdym kroku cuda architektury, malarstwa i rzeźby przypominają, że to właśnie Florencja stała się niegdyś kolebką renesansu. W tym urokliwym włoskim mieście epoka odrodzenia i humanizmu znalazła podatny grunt, rozwinęła skrzydła i poderwała do lotu resztę europejskiego kontynentu, dając początek niezwykłej transformacji kulturowej i społecznej. Ale dlaczego właśnie Florencja? Co czyniło ją tak bardzo wyjątkową?


Paul Strathern, szkocko-irlandzki pisarz, zabrał mnie w fascynującą podróż w czasie – do włoskiej Florencji w renesansowym rozkwicie: od Dantego do Galileusza czyli przez niemal czterysta lat historii, sztuki, nauki i humanizmu. Ta pięknie wydana książka przypomina biograficzną mozaikę – poprzez opowieść o wybitnych postaciach (artystach, naukowcach, architektach i bankierach), które żyły i tworzyły we Florencji, autor odmalowuje barwny obraz miasta sprzed wieków i codziennego życia jego mieszkańców. "Florencja" to demokracja (choć podatna na korupcję), wolność, handel, rzemiosło i bankierstwo, ale też intrygi, rodowe waśnie, walka o władzę, wojny i zarazy. To "Boska komedia" Dantego, mecenat Medyceuszy, zachwycająca kopuła Brunelleschiego wieńcząca katedrę Santa Maria del Fiore, ciąg Fibonacciego, makiawelizm, "Mona Lisa" Leonarda da Vinci i "Dawid" Michała Anioła oraz Galileusz, który zdołał uniknąć losu spalonego na stosie Giordana Bruna. Strathern przywołuje znane i mniej znane nazwiska (m.in. Savonarola czy Lorenzo il Magnifico), wspomina ważne dzieła i wydarzenia. Jego książka to fascynująca florencka kronika z czasów renesansu, która pozwala wyobrazić sobie życie w ówczesnych realiach. I która doskonale ożywia to, co powszechnie kojarzymy z epoką odrodzenia: rozwój, talent, wyobraźnię i wizjonerstwo. Z ciekawością czytałam o Alighierim, Petrarce i da Vinci – o ich twórczości, ale też i zwykłym życiu niepozbawionym dramatów i trudów. Wspaniale było poznać kulisy wznoszenia katedry Santa Maria del Fiore, dowiedzieć się więcej na temat fresków i rzeźby. Strathern umiejętnie przechodzi od ogółu do szczegółu, pisze w sposób zwięzły i rzeczowy, łącząc mikro i makro historie w jedną opowieść. Dzięki tej książce włoski renesans nabiera w wyobraźni czytelnika realnych kształtów.



Nieco bardziej ambitna, ale jednocześnie przystępna lektura non-fiction – idealna dla miłośników sztuki oraz pasjonatów historii i Włoch. Zabierze was w podróż w przeszłość. Przeczytałam z przyjemnością i dowiedziałam się wiele, warto.
















* Współpraca barterowa z Wydawnictwem HI:STORY

Tytuł oryginalny: The Florentines: From Dante to Galileo
Przekład: Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
Wydawnictwo: HI:STORY
Data wydania: 27 września 2023
Oprawa: twarda
Liczba stron: 480
Moja ocena: 5/6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger