sobota, lutego 25, 2023

#556 "Ptaki i inne opowiadania" – Daphne du Maurier (przekład Marek Cegieła)

Żadnych duchów, pozaziemskich istot, zombie i krwawych zbrodni. Daphne du Maurier, mistrzyni grozy, nie potrzebowała wiele – do tworzenia niepokojących i wzbudzających dreszcz historii wystarczali jej zwykli ludzie, kobiety i mężczyźni – egocentryczni, czasami zagubieni, ze swoimi pragnieniami, lękami, pychą, chciwością, doprowadzeni na skraj wytrzymałości i zdrowego rozsądku. W wydanej przez wydawnictwo Albatros antologii znalazło się sześć opowiadań utrzymanych w charakterystycznym dla twórczości du Maurier stylu – klaustrofobicznej atmosferze grozy, suspensu i napięcia. To krótkie prozatorskie formy utkane z ludzkich emocji i charakterów oraz nieokiełznanej natury, w których doskonale uwidacznia się literacki talent autorki, a także jej żywa wyobraźnia i trafny zmysł obserwatorski.


Daphne du Maurier zabiera czytelników w wyjątkową podróż przez opustoszałe londyńskie ulice, bujne ogrody, kornwalijskie klify, duże posiadłości i wiejskie chaty – w sam środek zwykłej codzienności podszytej czymś niespodziewanym, tajemniczym, złowieszczym – czymś, czego nie sposób wyjaśnić. Poznajemy rodzinę, która musi bronić się przed atakiem ptaków; górski raj, który obiecuje nieśmiertelność; piękną markizę, która wdaje się w romans z fotografem; wdowca nawiedzanego przez zmarłą żonę pod postacią jabłoni; mężczyznę, który zakochuje się w bileterce oraz rodzinę, która skrywa tajemnicę. 

Sześć hipnotyzujących, gotyckich opowiadań – wszystkie bardzo dobrze napisane, pełne niedopowiedzeń, dziwnych splotów wydarzeń i z zaskakującym zakończeniem. Zachwyca mnie błyskotliwość du Maurier i sposób, w jaki jej proza działa na wyobraźnię. Tytułowe opowiadanie "Ptaki" wywołało we mnie znacznie większy niepokój niż słynny film Hitchcocka – czytanie staje się niemal wizualnym przeżyciem, bo żywe, intensywne i nieco apokaliptyczne obrazy, które tworzy du Maurier z łatwością materializują się w umyśle (niemal czułam chłód wiatru na skórze i słyszałam trzepot ptasich skrzydeł). I co najważniejsze, groza w jej opowiadaniach wyłania się ze zwykłej codzienności – czai się w niepozornych sytuacjach, pęcznieje w ludzkich sercach i ukazuje niespodziewanie w przyrodzie – tuż obok, gdy człowiek traci czujność. Daphne du Maurier z przenikliwością odsłania ludzkie słabości, lęki i hipokryzję – zrywa maski, obnaża przyzwyczajenia i świat pozorów. Opowiada o gwałtownych uczuciach, zemście losu, kontroli, którą łatwo stracić oraz świecie, który bywa groźny i nieprzyjazny. Potrafi przekazać tak wiele w zwięzłej, krótkiej formie. Czy naprawdę możemy czuć się bezpiecznie? Czy na wszystko potrafimy znaleźć logiczne wytłumaczenie? Lektura tej antologii pozostawia czytelnika z mieszanką przeróżnych emocji i refleksji (i chyba też pozwala zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość w nieco innym świetle).


"Ptaki i inne opowiadania" to klasyka gotyckiej literatury w przepięknym wydaniu – prawdziwa perełka i must read dla wszystkich, którzy pragną poczuć dreszcz niepokoju i zachwycić się talentem du Maurier. Lubię i gorąco polecam.



* "Ptaki", "Pocałuj mnie jeszcze", "Jabłonka" – pokochałam najbardziej 🖤
















* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Albatros.

Tytuł oryginalny: The Birds and Other Stories
Przekład: Marek Cegieła
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 8 lutego 2023
Seria: butikowa
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 304
Moja ocena: 5/6




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger