"Żaden z elementów historii społecznej, jak twierdzą Frances i Joseph Gies, nie jest tak wszechobecny jak rodzina. Każda ze znanych nam kultur zawiera i zawierała instytucję rodziny, niezbędną do przetrwania i będącą wspólnym mianownikiem społeczności". Rodzina zmieniała się na przestrzeni wieków i zmienia nadal - wpływa na nią wiele różnych czynników i wydarzeń. Jak dawniej postrzegano ją i definiowano? Jak wyglądały postawy i relacje między jej członkami? Jak duże były rodziny?Jaką rolę odgrywały w nich dzieci? Co było dawniej ważniejsze - miłość czy korzyści materialne? Odpowiedzi na takie pytania (i znacznie więcej) możemy znaleźć w lutowej nowości Wydawnictwa Znak Horyzont.
"Przeżyj miłość w średniowieczu" to książka napisana przez amerykańskich historyków Frances i Josepha Giesów i wydana w USA po raz pierwszy w 1987 roku. Autorzy przedstawiają w niej średniowieczną historię rodziny i małżeństwa - od dziedzictwa kultury romańskiej i germańskiej, przez epidemię dżumy, aż po początki ery nowożytnej. Publikacja stanowi wnikliwe i skrupulatne studium rozwoju rodziny i małżeństwa w wiekach średnich. Frances i Joseph Giesowie opisują zmiany tej ważnej z historycznego punktu widzenia instytucji - podejmują kwestie dotyczące m.in. struktury rodziny, zarządzania i podziału majątku oraz wpływu poglądów Kościoła. Książka ma uporządkowaną, chronologiczną strukturę i obejmuje materiał źródłowy dotyczący różnych warstw średniowiecznego społeczeństwa, głównie angielskiego.
Czy w średniowieczu można było się rozwieść? Czy wdowa mogła odziedziczyć spadek po swoim mężu? Kto miał pierwszeństwo przy podziale majątku? Czy przyszłą żonę można było po prostu porwać? Jaką pokutę otrzymywano za pozamałżeński seks?
Jeżeli jesteście przekonani, że średniowiecze w Europie to tylko cnota, powściągliwość, wstydliwe spojrzenia i bogobojność, to książka Frances i Josepha Giesów wyprowadzi was z błędu ;) Okazuje się, że wbrew powszechnym (i stereotypowym) poglądom, wieki średnie wcale nie były aż tak bardzo pruderyjne, m.in. w kwestii seksualności. "Przeżyj miłość w średniowieczu" to spora garść interesujących tematów - m.in. zawieranie ślubów, rozwody, wielkość posagu, podział majątku, prawo dziedziczenia, sytuacja kobiet i dzieci, primogenitura, kazirodztwo, starość i emerytura, różnice wieku w małżeństwie oraz kontrola urodzeń. Autorzy stworzyli książkę dokładną, rzetelną, opartą na solidnych historycznych fundamentach (bogaty materiał źródłowy) i utrzymaną w akademickim klimacie - ciekawej, ale dość suchej narracji. Frances i Joseph Giesowie koncentrują się przede wszystkim na zaprezentowaniu wiedzy, a nie na analizie i autorskim komentarzu. Tytuł wydaje się nieco mylący - "Przeżyj miłość w średniowieczu" to publikacja historyczna ukazująca zmiany instytucji rodziny i małżeństwa w wiekach średnich, a nie lekka popularnonaukowa książka o zalotach i historiach miłosnych :) Co prawda sama lektura nie jest wybitnie ekscytująca, ale można dowiedzieć się naprawdę wiele, zarówno o średniowieczu, jak i w odniesieniu do czasów współczesnych. Publikacja pozwala pogłębić historyczną perspektywę - otwiera na aspekt społeczny. Łamie stereotypy i obala mity. Przede wszystkim jednak uświadamia, jak wiele zmieniło się na przestrzeni lat (i nadal zmienia) i że w gruncie rzeczy z dawnymi pokoleniami mamy znacznie więcej wspólnego niż może nam się wydawać. Na uwagę zasługuje skrupulatność i przeglądowy charakter książki - bardzo dobrze opracowany temat ("Przeżyj miłość w średniowieczu" pełna jest informacji i konkretnych przykładów pochodzących m.in. z kronik, spisów, listów, archiwów i dokumentów prawnych). Ciekawa propozycja dla miłośników historii (i nie tylko) - poszerza społeczne i historyczne horyzonty.
* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Znak Horyzont.
Tytuł oryginalny: Marriage and the Family in the Middle Ages
Przekład: Grzegorz Siwek
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 9 lutego 2022
Oprawa: twarda
Liczba stron: 464
Moja ocena: 4/6
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz