Gdy dawne szczęśliwe życie staje się jedynie mglistym wspomnieniem...
Druga wojna światowa brutalnie wkroczyła w życie mieszkańców Paryża. Sandrine, młoda matka, której mąż zaginął na froncie, pod czujnym niemieckim okiem kataloguje zagrabione dzieła sztuki, jednocześnie przekazując w tajemnicy cenne informacje francuskiemu ruchowi oporu. Walkę z okupantem podejmuje również Lila, była krawcowa domu mody Chanel - pod pretekstem szycia kreacji dla kochanek niemieckich żołnierzy, pozyskuje dane, które mogą wpłynąć na losy Francji.
Gdybym miała stworzyć listę ulubionych powieści historycznych, z pewnością znalazłaby się na niej "Dziewczyna z Paryża". Kristy Cambron stworzyła poruszającą opowieść o kobietach - zwyczajnych paryżankach, które w czasach największej próby wykazały się odwagą, determinacją i sprytem. Książkę wyróżnia historyczny realizm i dbałość o detale - autorka doskonale odmalowała klimat francuskiej stolicy pod okupacją. "Dziewczyna z Paryża" to wiele interesujących motywów (m.in. działalność francuskiego ruchu oporu, grabież dzieł sztuki, kolaboracja, moda), przeplatające się linie czasowe, wspaniale poprowadzona i trzymająca w napięciu fabuła oraz pełen emocji wątek romantyczny. Uwielbiam prozę Kristy Cambron - potrafi pięknie pisać o świecie i ludzkich przeżyciach oraz sprawić, że czytelnik żyje losami książkowych bohaterów.
"Dziewczyna z Paryża" to wyjątkowa podróż w czasie i fascynująca historia opowiedziana głosem paryżanek - hołd dla wszystkich kobiet (i nie tylko), które podjęły niebezpieczną walkę, ryzykując życie własne i bliskich, by sprzeciwić się złu i ocalić to, co najważniejsze - wolność, miłość, godność i człowieczeństwo. Cambron podarowała nam opowieść o odwadze, wewnętrznej sile, nadziei rozświetlającej mrok, złożoności ludzkich charakterów, dramatycznych wyborach i ciągłym balansowaniu na granicy życia i śmierci. Pięknie napisana, wzruszająca i zapadająca w pamięć - Kristy Cambron w doskonałej formie. Gorąco polecam, szczególnie miłośnikom powieści historycznych.
* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Znak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz