czwartek, stycznia 20, 2022

#435 "Anioł z Warszawy" - Lea Kampe (przekład Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska) /przedpremierowo/

"To ryzykowne, może nieodpowiedzialne, ale trudno. W jej mieszkaniu czekała ostatnia czysta metryka. Dzięki niej mogliby umieścić niemowlę w sierocińcu poza gettem, gdzie miałoby szansę przeżyć. Teraz albo nigdy. 
- Ja go wezmę - oznajmiła stanowczym tonem"

Irena Sendlerowa, trzydziestoletnia pracownica opieki społecznej, wyprowadziła wówczas z warszawskiego getta pierwsze dziecko. Coś, co początkowo było spontanicznym aktem odwagi, szybko zamieniło się w zorganizowaną akcję ratowania ludzkich istnień. Choć Irena żyła w ciągłym niebezpieczeństwie i lęku o życie swoje i bliskich (za ukrywanie Żydów groziła śmierć), robiła wszystko, by pomóc i nieść nadzieję. Stała się ważnym ogniwem siatki konspiracyjnej - nie tylko samodzielnie dostarczając leki i żywność oraz wyprowadzając dzieci z getta, ale również koordynując i kierując działanianiami w ramach referatu dziecięcego "Żegoty". Przyjmuje się, że Irena Sendlerowa pomogła ocalić co najmniej 2500 dzieci (nie wszystkie przeżyły wojnę) - za ratowanie Żydów z narażeniem własnego życia w 1965 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

"Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat"

"Anioł z Warszawy" to biograficzna powieść przedstawiająca życie i losy Ireny Sendlerowej w czasach II wojny światowej - od napadu Niemiec na Polskę w 1939, przez okupację i powstanie warszawskie, aż do zakończenia konfliktu zbrojnego w 1945. Lea Kampe, niemiecka pisarka, podarowała czytelnikom książkę silnie osadzoną w historycznej rzeczywistości, opartą na autentycznych postaciach i wydarzeniach oraz napisaną z szacunkiem i dbałością o detale. Fabuła koncentruje się przede wszystkim na konspiracyjnej działaności Ireny, jej przyjaciół i współpracowników. "Anioł z Warszawy" to dramatyczne warunki panujące w getcie, walka o przetrwanie, trudne decyzje oraz zderzenie ludzkiej nienawiści z dobrem i poświęceniem. To opowieść o miłości, przyjaźni i nadziei. Ale przede wszystkim o kobiecie, która nie pozostała obojętna - bo najważniejszy był dla niej drugi człowiek.

Lea Kampe nie zamieniła historii Ireny w melodramatyczną i romantyczną opowieść. Wręcz przeciwnie - z beletrystycznego punktu widzenia wykazała się ostrożnością. Całość jest bardzo dobrze wyważona, stonowana i daje wrażenie autentyczności - widać, że książka ma solidne historyczne fundamenty. Lea Kampe pragnęła uchwycić portret zwykłej kobiety, która dokonywała niezwykłych czynów. I efekt został osiągnięty. "Anioł z Warszawy" przybliża postać Ireny Sendlerowej - osoby, która żyła, pracowała, kochała, czuła lęk, smutek i radość - jak wielu innych. Ale też osoby o silnym charakterze, pełnej empatii, energii i talentu organizacyjnego, gotowej ryzykować życie dla dobra drugiego człowieka. Osoby, która nie pozwoliła się zastraszyć - działała w zgodzie z własnymi przekonaniami. "Anioł z Warszawy" to Irena Sendlerowa w wielu różnych ludzkich odcieniach - postać, którą warto poznać. Książka zachęca do dalszych poszukiwań, m.in. sięgnięcia po literaturę faktu (jak łatwo przewidzieć, nie jest tak szczegółowa jak biografia), wzrusza i skłania do refleksji.

O Irenie Sendlerowej napisano już wiele książek, ale dobrze, że powstają kolejne - dzięki nim pamięć o odwadze, miłości, bohaterstwie, bezinteresownej pomocy i prawdziwym człowieczeństwie w najmroczniejszych czasach nie zginie. Warto przeczytać.




* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Znak.


Tytuł oryginalny: Der Engel von Warschau
Przekład: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: 26 stycznia 2022
Liczba stron: 384
Moja ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger