poniedziałek, stycznia 17, 2022

#434 "Maria Callas i głos serca" - Michelle Marly (przekład Urszula Pawlik)

Mówi się często, że życie Marii Callas to gotowy scenariusz na operę - tragiczną historię wielkiego talentu, sławy, samotności i skomplikowanej miłości. Los mocno doświadczył Callas. Choć z zakompleksionej dziewczynki przemieniła się w gwiazdę - operową boginię - i osiągnęła niebywały sukces, wydaje się, że prywatnie nigdy nie zaznała prawdziwego szczęścia i stabilizacji. Jej życie pełne było wzlotów i upadków. Jedni ją kochali i podziwiali, a inni wręcz przeciwnie - nienawidzili, oczerniali i wykorzystywali. Na scenie Maria Callas była genialną primadonną - dramatyczną, porywającą, wzbudzającą emocje artystką. Ale gdy gasły reflektory i cichły migawki aparatów - jaka była naprawdę? Zagubiona i pełna sprzeczności? A może pewna siebie i stąpająca wysoko nad ziemią? Czego pragnęła w głębi serca - śpiewu i sławy czy prawdziwej miłości?

"Kobieta, której powołaniem była sztuka i miłość"

Ona była wielką diwą, przed którą otworem stały sceny operowe świata. On - magnatem transportu morskiego i najbogatszym mężczyzną ówczesnych czasów. Ona pragnęła zaznać miłości. On oczarowany był jej sławą. Ich życiowe ścieżki musiały się przeciąć. Greckie korzenie, wzajemna fascynacja i przyciąganie, któremu żadne z nich nie potrafiło i nie chciało się oprzeć. Maria Callas i Aristotelis Onassis, bo o nich właśnie mowa, byli ze sobą niemal dwadzieścia lat, ale ich romans niewiele miał wspólnego z piękną bajką - przypominał raczej pędzącą kolejkę górską. Maria kochała go bezgranicznie. On jednak poślubił Jackie Kennedy, wdowę po Johnie F. Kennedym, prezydencie USA. Czy miłość przyniosła Marii szczęście, a może zniszczyła jej życie i karierę? Jak kochała operowa diwa?

"Maria Callas i głos serca" to styczniowa nowość i trzecia książka z serii "Wyjątkowe kobiety" Wydawnictwa Znak Horyzont - serii, którą bardzo lubię i którą zawsze z przyjemnością polecam. Michelle Marly (autorka powieści "Edith Piaf i pieśń o miłości") w beletrystycznym ujęciu przedstawia jeden z ważniejszych aspektów biografii słynnej operowej śpiewaczki - odsłania kulisy wieloletniego romansu Callas i Onassisa - począwszy od ich pierwszego spotkania w Wenecji w 1959 roku, przez kilkutygodniowy rejs po Morzu Śródziemnym jachtem "Christina", momenty szczęścia i smutku, aż po burzliwe rozstanie w 1968 roku.

Michelle Marly to utalentowana pisarka - ponownie stworzyła książkę, która jest w stanie zachwycić, m.in. udanym połączeniem faktów, literackiej fikcji i lekkiego pióra. Powieść wyróżnia umiejętnie zarysowane, utkane z wielu drobnych detali tło - imponujący książkowy obraz ówczesnych lat. Michelle Marly przedstawia historię Marii Callas wykorzystując kilka linii czasowych. "Maria Callas i głos serca" to blaski i cienie artystycznego świata, operowe sceny Mediolanu, Paryża, Nowego Jorku i Londynu, ekscytujący rejs po Morzu Śródziemnym, luksusowe podróże i przyjęcia, skomplikowane ludzkie relacje, miłość, namiętność, rozstania i powroty, a także spora garść interesujących postaci, m.in. Winston Churchill, Jackie Kennedy i Marilyn Monroe. Czytelnik może z łatwością zanurzyć się w klimacie ówczesnych lat i dowiedzieć naprawdę wiele - Michelle Marly wykonała wspaniałą pracę. Ale powieść stworzona przez autorkę to nie tylko wyjątkowa podróż w czasie do lat 50. i 60., ale również pełna wzlotów i upadków wędrówka przez zakamarki kobiecego serca - opowieść o burzliwym romansie - miłości, namiętności i zdradzie. Wydaje się, że Maria Callas żyła dla śpiewu i miłości. Spotkanie z Onassisem otworzyło jej drzwi do wielkiego uczucia, które przyniosło ze sobą nie tylko szczęście i spełnienie, ale też łzy, depresję i nieustanny emocjonalny rollercoaster.  W powieści miłość i sztuka ciasno splatają się ze sobą, ukazując niełatwą życiową drogę Callas - charyzmatycznej, ambitnej i nieco egocentrycznej diwy oraz Marii - zwykłej kobiety pragnącej czułości, miłości i szczęścia.

"Był to jej mały świat zamieszkały przez trzy tkwiące w niej, jakże odmienne od siebie osobowości: pozbawioną korzeni Mary, pragnącą śpiewem zaskarbić sobie podziw i miłość; wielką Callas, drżącą o swą karierę, a zarazem przywiązaną do trafycji Greczynkę; wreszcie zdystansowaną od wszystkich wielkich scenicznych ról Marię, marzącą jedynie o byciu wzorową panią domu, podejmującą elegancko partnerów handlowych i sławnych przyjaciół ukochanego mężczyzny"

Michelle Marly bardzo dobrze uchwyciła różne aspekty osobowości Marii Callas. Choć fabuła obejmuje lata 1959-1968, dzięki licznym wspomnieniom i wzmiankom z przeszłości mamy okazję dowiedzieć się więcej m.in. na temat dzieciństwa i młodości śpiewaczki oraz jej trudnych relacji z matką i siostrą. Na kartach książki przewijają się kwestie dotyczące rodziny, tożsamości i pochodzenia. Są pieniądze, luksusy, prestiż i uwielbienie tłumów, ale też walka z prasą, nieudane małżeństwo, presja otoczenia, problemy emocjonalne oraz małe i duże osobiste dramaty. Michelle Marly rzuca światło na dwa istotne aspekty życia Marii Callas - karierę i miłość. I jedno, i drugie przynosiło artystce słodko-gorzką mieszankę szczęścia i cierpienia. "Maria Callas i głos serca" to burzliwy obraz życia prywatnego śpiewaczki - jej wewnętrznych dylematów oraz marzeń i pragnień zderzających się nieustannie z gorzką codziennością. Ujął mnie sposób, w jaki Michelle Marly przedstawiła Callas, z wrażliwością odkrywając jej różne oblicza  - od charyzmatycznej ikony aż do prawdziwej, ukrytej przed światłem reflektorów kobiety.

"W jej śpiewie słychać było jednocześnie miłość i nienawiść, śmierć i życie, wyrażone w najwspanialszych wysokich tonach, jakie udało jej się wydobyć"

"Maria Callas i głos serca" to błyskotliwie napisana biograficzna powieść pełna pasji i silnych emocji, balansująca na granicy sztuki i miłości. Michelle Marly podarowała nam historię słynnej Callas, kobiety, która kochała całym sercem operę i greckiego milionera - opowieść o silnych emocjach i wielkiej miłości, czasami uskrzydlającej, a czasami destrukcyjnej. O sukcesie okupionym ciężką pracą i wyrzeczeniami. O bogactwie i sławie, które nie dają gwarancji prawdziwego szczęścia. O pęknięciach duszy, bolesnych rozstaniach i trudnych powrotach. Pięknie napisana, barwna powieść. Dla mnie - kolejne udane spotkanie z serią "Wyjątkowe kobiety". Gorąco polecam.





* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Znak Horyzont.


Tytuł oryginalny: Die Diva - Liebesroman uber die Opernlegende Maria Callas
Przekład: Urszula Pawlik
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 12 stycznia 2022
Seria: Wyjątkowe kobiety
Liczba stron: 416
Moja ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger