wtorek, maja 16, 2023

#579 "Dorosłość. Wyznania" – Linn Skåber i Lisa Aisato (przekład Milena Skoczko-Nakielska) /przedpremierowo/

Dorosłość. Kiedy jesteśmy młodzi, czekamy na nią z niecierpliwością. Pociąga nas wizja nieograniczonej wolności i wielu przeróżnych możliwości – bo przecież świat stoi otworem i tak wiele jest wciąż przed nami. Studia, praca, podróże, związki i zakładanie rodziny, nowe doświadczenia... Wkrótce przekonujemy się jednak, że dorosłość też miewa gorzki smak. Że bywa trudna i rozczarowująca. Że nie wszystko idzie zgodnie z planem, że bywamy zagubieni i czasami, wbrew metryce, wcale nie czujemy się tak bardzo dorośli i doświadczeni. Obok pięknych momentów pojawiają się również bolesne. Niektórzy z nas znajdują swoje miejsce – i dobrze czują się z dorosłą wersją siebie. Inni wręcz przeciwnie – wciąż szukają i pragną za wszelką cenę zatrzymać upływający czas. Jedno jest pewne – nieustannie się zmieniamy i często przypominamy "niedokończone szkice". Dorosłość to wiele lat, wiele różnych etapów i wiele różnych odcieni. To podróż pełna wzlotów i upadków, bez gwarancji happy endu. I właśnie o tym okresie naszego życia opowiada Linn Skåber, norweska pisarka.


"Dorosłość. Wyznania" to zbiór trzydziestu trzech krótkich tekstów, w których Linn Skåber zagląda za kulisy świata ludzi dorosłych – i z czułością i wrażliwością przybliża ich spojrzenie na samych siebie, międzyludzkie relacje i uczucia. Już od pierwszych stron uwagę zwraca niezwykła literacka przenikliwość, różnorodność doświadczeń i bogactwo poruszanych kwestii. Linn Skåber opowiada o ulotności czasu, głęboko skrywanych lękach i nadziejach, tęsknocie za tym, co minęło bezpowrotnie oraz o młodej wciąż duszy w starzejącym się ciele. O samotności, z którą każdy z nas na jakimś etapie życia musi się zmierzyć, o dzietności i bezdzietności, związkach, seksualności, rozstaniach i powrotach, karierze zawodowej, zdrowiu i chorobie. O poczuciu własnej wartości, prozie codzienności, małych i dużych radościach i smutkach. Każdy tekst jest inny i wyjątkowy na swój własny sposób. Linn Skåber wspaniale wykorzystuje metafory i alegorie, dzięki czemu z pozoru proste historie i wewnętrzne monologi zyskują głębszy wymiar – i pozostawiają wiele miejsca na własne refleksje i interpretacje. W "Dorosłości" życiowe doświadczenia splatają się z liryzmem, podobnie jak intymność z uniwersalnym przekazem oraz słowo z obrazem – i jest to wyjątkowo udane połączenie. Książka została przepięknie wydana – barwne ilustracje Lisy Aisato przenoszą całość na zupełnie inny poziom. Ta norweska ilustratorka potrafi wspaniale uchwycić magię chwili i subtelne emocje. Uwielbiam czułość i życiową uważność ilustracji Aisato – to małe dzieła sztuki, które są w stanie opowiedzieć własną historię.


"A może wcale nie jestem „dziewiątką”, a zaledwie „słabą siódemką”? Może gdzieś tam czeka „szóstka”, z którą „moglibyśmy zostać silną dziewiątką, razem”. Ale zapatrzeni w swoje wyobrażenie dorosłości, tracimy się z oczu. Chwilę potem los obsadza nas w „najromantyczniejszym filmie na świecie”, ale nie dostajemy w nim głównej roli, a jedynie „niewielką drugoplanową rólkę” i zostajemy „w żółtym szeregowym domu z dziecięcymi rowerkami leżącymi na podjeździe”, a on pielęgnuje to niezwykłe uczucie, które narodziło się „przy barierce nad stawem podczas podróży służbowej do Kopenhagi" (opis wydawcy)

Książka Linn Skåber daje wgląd w blaski i cienie dorosłości. Uświadamia, że ten etap życia nie jest idealny – i wcale taki być nie musi. Że często doświadczamy podobnych trudności, dźwigamy równie wielkie ciężary, i nie jesteśmy sami, choć może wydawać się inaczej. Autorka przedstawia dorosłość jako długą podróż – piękną, bolesną i trudną. Podróż, która nieustannie nas zmienia i kształtuje.


"Wiemy, że czasem dźwigasz to wszystko sama. Wiemy, że na swoich ramionach dźwigasz wiosnę, lato, zimę i jesień. Wiemy, kim jesteś. Widzimy cię. Wszyscy niesiemy. Możemy ponieść trochę razem"

Czasami zabawna, z odrobiną ciepłej ironii. Czasami smutna, do głębi przejmująca i wzruszająca. Czasami zaskakująco bliska i dobrze znana. Ale zawsze błyskotliwa, autentyczna i przenikliwa – esencja dorosłości uchwycona w magii słowa i obrazu. Taka właśnie jest książka Linn Skåber. "Dorosłość" przemówiła do mnie wyjątkowo mocno – wiele fragmentów czytałam wielokrotnie i z pewnością wrócę do nich jeszcze nie raz. Piękna, wartościowa książka – gorąco polecam! 
















* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Literackie.

Tytuł oryginalny: Til de voksne
Przekład: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 17 maja 2023
Oprawa: twarda
Liczba stron: 300
Moja ocena: 5,5/6






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger