W zeszłym roku w wieku 88 lat zmarł Wilbur Smith, angielskojęzyczny powieściopisarz urodzony w Rodezji Północnej i mieszkający w Republice Południowej Afryki, znany z bestsellerowych książek historyczno-przygodowych. W lutym na księgarskie półki w polskim przekładzie trafiła kolejna część jego słynnej, wielotomowej sagi opowiadającej o losach rodziny Courtney'ów. "Raj w ogniu" (napisany wspólnie z Davidem Churchillem) to bezpośrednia kontynuacja książek "Łzy wojny" i "Po dwóch stronach", o których miałam już przyjemność wam opowiadać – historia urodzonej w Afryce Saffron Courtney, agentki brytyjskiego SOE. Tym razem Wilbur Smith zabiera nas w podróż do lat powojennych – do Kenii stojącej u progu ważnych zmian. Tłem powieści autor uczynił burzliwą drogę rdzennych mieszkańców do uzyskania niepodległości – kwestie kolonializmu i rasizmu, bunt przeciwko brytyjskim władzom i białym kolonistom oraz działalność partyzantów Mau-Mau. Dzieje Kenii splatają się z losami rodu Courtney – Saffron, jej męża, niemieckiego pilota Luftwaffe oraz ojca Leona, właściciela kenijskiej posiadłości Lusima.
Koniec epoki, koniec idylli... - od Londynu przez Sant Moritz, Kair i Kapsztad aż po Mombasę
Wilbur Smith znany jest z misternie utkanych powieści, w których spotykają się ze sobą przygoda, historia i Afryka. "Raj w ogniu", podobnie jak pozostałe części sagi, zwraca uwagę ciekawym tłem historycznym bogatym w detale. Autor doskonale odmalowuje realia życia w powojennej Kenii – barwne opisy afrykańskiej natury łączą się płynnie z aspektami polityczno-społecznymi. W książce czuć wyraźnie napięcie i niepewność – konflikt interesów, niepodległościowe dążenia, zderzenie przeszłości z przyszłością. Smith porusza kwestie dotyczące m.in. pochodzenia, tożsamości, wolności, rasy, rodzinnych więzi. "Raj w ogniu" to również próba rozliczenia z wojennym bagażem. Jednym słowem – niezwykle pojemna historia. Bohaterowie muszą po raz kolejny stawić czoła niebezpieczeństwu – skonfrontować się z pałającym żądzą zemsty Konradem von Merbachem oraz zapewnić bezpieczeństwo rodzinie w targanej napięciami Kenii.
Lubię serię książek o Saffron Courtney przede wszystkim za ich panoramiczność oraz udaną mieszankę historii i przygody. Z pozoru utrzymane w stonowanym klimacie, w rzeczywistości trzymają w napięciu i gwarantują ekscytującą literacką podróż. W powieści Smitha dzieje się naprawdę wiele – zmiany lokalizacji, strzelaniny, brawurowe ucieczki, śmierć, chwile wzruszenia i szczęścia, a wszystko to doprawione interesującym tłem historycznym oraz świetnie wykreowanymi bohaterami (uwielbiam Saffron za jej wewnętrzną siłę, determinację i błyskotliwy umysł). Z przyjemnością czytałam o Afryce – dobry punkt wyjścia, żeby dowiedzieć się więcej.
"Raj w ogniu" to udana kontynuacja – opowieść o odwadze, miłości, rodzinie i wolności. O próbie rozliczenia z przeszłością, bolesnych stratach, nowych początkach, poświęceniu i nadziei. Lubię i gorąco polecam wszystkie trzy części, które widzicie na zdjęciu (warto zachować odpowiednią kolejność), szczególnie miłośnikom literatury historyczno-przygodowej.
* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Albatros.
Tytuł oryginalny: Legacy of war
Przekład: Paweł Korombel
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Saga Courtney'ów
Data wydania: 23 lutego 2022
Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 480
Moja ocena: 5/6
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz