Co składa się na udane życie? Jak bardzo nasze wielkie oczekiwania i ambicje rozmijają się z prozą zwykłej codzienności? Czy można usprawiedliwić każdy nawet najbardziej wątpliwy moralnie wybór?
Roland, bohater powieści Iana McEwana, dryfuje przez życie niesiony niezdecydowaniem, bezsilnością, niezadowoleniem i egzystencjalnym kompromisem. Gdy jego żona niespodziewanie znika i zostawia go samego z kilkumiesięcznym synem, mężczyzna musi skonfrontować się nie tylko z trudną rzeczywistością, ale też z niełatwą przeszłością. Wspomnienia prowadzą go do czasów dzieciństwa. Samotny, jedenastoletni Roland, uczeń szkoły z internatem, przyciąga uwagę nauczycielki muzyki. Lekcje gry na pianinie, podszyte seksualnym napięciem, ekscytacją i poczuciem winy, zostawią w nim niezatarty ślad.
"Lekcje", siedemnasta powieść Iana McEwana, to kameralna historia życia mężczyzny na tle kilku dziesięcioleci – od czasów zimnej wojny, przez katastrofę w Czarnobylu i upadek muru berlińskiego, aż po pandemiczną współczesność. McEwan kreśli złożony ludzki portret – wnikliwe studium charakteru – intymny wobec osobistych zmagań i uniwersalny w kontekście biegu zdarzeń. Poznajemy historię dziecięcej samotności, pierwszego młodzieńczego pożądania oraz dorosłości pełnej rozczarowania, tęsknoty i zagubienia. Bohater "Lekcji", porzucony mąż, samotny ojciec i niespełniony pisarz, próbuje odnaleźć w swoim życiu przyczyny i powiązać je z konsekwencjami – bezskutecznie. Czas biegnie, młodość przechodzi w dorosłość i starość, ludzie pojawiają się i odchodzą. McEwan rzuca światło na kwestie przemijania, pamięci, ambicji i trafności wyborów. Na miłość, traumę, porzucenie, zawiłości dorosłego życia, rodzicielstwa i związków.
W "Lekcjach", oprócz ciekawego historyczno-społecznego tła, najbardziej ujął mnie sposób ukazania zmienności – człowieka i świata – przechodzenia przez różne etapy życia. To również interesująca refleksja na temat okoliczności i doświadczeń, które nas kształtują – tytułowych lekcji, małych i dużych winiet składających się na naszą osobowość i los.
Lubię Iana McEwana – za życiową refleksję, konwencjonalną formę bogatą w detale i wgląd w ludzkie charaktery. Za ważne motywy i przede wszystkim – za inteligentną, ambitną prozę (która często angażuje mnie bardziej intelektualnie niż emocjonalnie). "Lekcje" mają to wszystko i znaczenie więcej. Warto przeczytać.
* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Albatros.
Tytuł oryginalny: Lessons
Przekład: Andrzej Szulc
Data wydania: 31 maja 2023
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: twarda
Liczba stron: 576
Moja ocena: 4,5/6
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz