środa, listopada 02, 2022

#524 "Świat na nowo" – Barbara Wysoczańska

Zakończenie drugiej wojny światowej miało przynieść wyczekiwany od lat pokój, a wraz z nim bezpieczeństwo i stabilizację. Niestety dla wielu Polaków lata powojenne wcale nie oznaczały końca gehenny. Na mocy ustaleń konferencji jałtańskiej z 1945 roku zmieniły się granice państwa polskiego – Kresy Wschodnie znalazły się poza terytorium Polski, a ich mieszkańców przesiedlano na tzw. Ziemie Odzyskane czyli przyznane Polsce tereny Śląska, Pomorza i Prus Wschodnich. Repatrianci musieli porzucić swoje domy i udać w nieznane – by odnaleźć nowe miejsce do życia. Ich codzienność naznaczona była mieszanką nadziei i tęsknoty, lękiem, niepewnością jutra, poczuciem wyobcowania i tymczasowości. Jedni szybko zaadaptowali się do nowych warunków, a inni wręcz przeciwnie – żyli w rozdarciu i tęsknocie, nie potrafili pogodzić się z przesiedleniem i odnaleźć na obcej ziemi. Barbara Wysoczańska na tle powojennej rzeczywistości kreśli opowieść o młodej kobiecie, repatriantce z Drohobycza, która wraz z rodziną przybywa do Nowej Soli. Jej życie splata się z losami dwóch mężczyzn – porucznika, funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa czuwającego nad przebiegiem akcji zasiedleńczej oraz młodego mężczyzny, partyzanta z Lubelszczyny, pogrążonego w żalu po śmierci narzeczonej.


"Świat na nowo" to dopracowana pod względem historycznym powieść rzucająca światło na trudną sytuację repatriantów ze Wschodu – ludzi, których wyrwano z korzeniami i próbowano siłą przesadzić. Barbara Wysoczańska wspaniale oddała charakter ówczesnych czasów – wyzwania i trudności, z jakimi musieli zmierzyć się przesiedlani Polacy. Powieść zwraca uwagę autentycznością, przenikliwością i wrażliwością spojrzenia oraz interesującą fabułą. Wzbudza też wiele przeróżnych emocji i skłania do refleksji.

"Gdzieś w głębi serca wiedziała, że myślami wciąż będzie wracać do nieukojonej tęsknoty, do straconej szansy na miłość i do tamtego mężczyzny o szarym spojrzeniu"

"Świat na nowo" to poruszająca opowieść o niełatwym zderzeniu z powojenną rzeczywistością, długim procesie adaptacji i próbie zbudowania dla siebie nowego życia w obcym miejscu. O tożsamości, pamięci, tęsknocie, poczuciu braku przynależności, nadziei i walce o lepszą przyszłość. O miłości, trudnych wyborach, straconych szansach i przewrotnym losie, który daje i odbiera. W tej książce smutek, mrok i łzy kroczą wspólnie z nadzieją, ciepłem i szczęściem.


Pięknie napisana, życiowa historia, którą przeczytałam jednym tchem, często ze ściśniętym od emocji gardłem i mokrymi oczami. Polecam, warto.












* Współpraca barterowa z Wydawnictwem Filia.


Data wydania: 26 października 2022
Wydawnictwo: Filia
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 608
Moja ocena: 5/6. 

2 komentarze:

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger