wtorek, lipca 16, 2024

#712 "Mistrzowie opowieści. O morzu" – praca zbiorowa w wyborze Justyny Czechowskiej

Bałtyckie, Śródziemne, Karaibskie, Czerwone, Martwe. Niebieska plama gdzieś na mapie, prawdziwe, tuż na wyciągnięcie ręki albo wyśnione, będące marzeniem, fantazją. Spokojne, kojące, przyjazne albo gniewne, wzburzone, niebezpieczne. O poranku i w świetle dnia, w barwach zachodzącego słońca lub skąpane w blasku księżyca. Mozaika przeróżnych kolorów i odcieni. Urokliwe zatoki, skaliste wybrzeża, fiordy, klify i szerokie plaże. Piasek na łokciach, smak soli na spierzchniętych ustach, podmuchy bryzy na twarzy, szum fal. Łodzie i statki sunące po wodzie, mewy, delfiny, łososie, mityczne postacie strzegące jaskiń i morskich głębin, błękit po horyzont, przypływy i odpływy w niezmiennym cyklu. Morze. "Ile plaż, ile brzegów, tyle historii".


Clarice Lispector pisze, że morze to "najbardziej nieprzeniknione z istnień-nieludzkich" – i nie sposób się z tym nie zgodzić. W tej błękitnej antologii morze ma przeróżne oblicza. Staje się nie tylko scenerią dla przewrotnych ludzkich losów, ale też ważną, nierozerwalną częścią życia, a nawet osobnym bytem – cudem przyrody, który oczarowuje swoim pięknem, kusi tajemnicą i obietnicą wolności, przeraża dzikością i potęgą żywiołu. I inspiruje, o czym wspaniale świadczą opowiadania zgromadzone w antologii. Seria "Mistrzowie opowieści" niezmiennie zachwyca mnie swoim kosmopolityzmem i różnorodnością – i nie inaczej jest tym razem. W zbiorze znalazło się dwadzieścia dziewięć tekstów z różnych zakątków świata (m.in. Grecji, Skandynawii, Chin, Brazylii, Afryki, USA, Karaibów i Ukrainy). Jest opowiadanie Lucii Berlin (autorki "Instrukcji dla pań sprzątających"), Tove Jansson (autorki "Muminków") i Williama Somerseta Maughama (autora "Malowanego welonu"), a także najsłynniejsza morska baśń czyli "Mała Syrenka" Hansa Christiana Andersena, fragment reportażu i dwa wiersze. Są wspaniałe teksty palestyńskich pisarek – Adani Shibli i Najruz Karmut – oraz zakazanego przez białoruski reżim Alhierda Bacharewicza. W antologii piękne, morskie opisy splatają się z zawiłością życia, relacji i uczuć, ze snem, fantazją, przeszłością i niełatwą współczesnością. To historie morskich wypraw i podwodnych podróży, rodzin od pokoleń związanych z morzem, miłości, zdrady, niecodziennych wydarzeń, narodzin i śmierci, nieukojonej tęsknoty oraz silnego pragnienia wolności. O mężczyźnie i łodzi podwodnej, która unosiła się w jego granatowych snach; kobiecie, która marzyła o własnej wyspie; dramatycznej sytuacji uchodźców; przerażającym spotkaniu z morską istotą; gorącym romansie z szumem fal w tle; dziewczynie, która, unosząc się na wodzie, marzyła o wolności.


Niemal wszystkie teksty urzekły mnie pięknymi opisami morza i natury, niektóre zaskoczyły fantazją, a inne realizmem – bo są w stanie powiedzieć wiele o ludziach i życiu w niewielu słowach. Były takie, które mnie rozbawiły i takie, które zasmuciły. Niektóre przepłynęły przeze mnie bez śladu, a inne wręcz przeciwnie – wzburzyły i umysł, i serce. Doceniam – za różnorodność. Ta antologia to dobra okazja, żeby poznać morze w różnych odsłonach, zamyślić się nad potęgą żywiołu, współczesnymi bolączkami oraz związkiem człowieka z naturą. Żeby posmakować prozy z różnych, często odległych zakątków świata – odbyć literacką podróż z szumem morskich fal w tle.



























• współpraca barterowa • Wydawnictwo Wielka Litera •

Data wydania: 3 lipca 2024
Wydawnictwo: Wielka Litera
Cykl: Mistrzowie opowieści
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
Moja ocena: 4,5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger