poniedziałek, czerwca 03, 2024

#698 "Koronczarki. Klątwa rodziny Flores" – Angélica Lopes (przekład Katarzyna Mojkowska)

"Życie jest jak koronka, wydarzenia przeplatają się i przyjmują unikalny kształt"

Kunsztowne koronki – misternie tkane obrusy, serwety, chusteczki, kołnierzyki i welony – tworzone w początkach XX wieku przez grupę koronczarek z małej brazylijskiej wioski Bom Retiro zdobyły uznanie i renomę. Spod ich igieł wychodziły unikalne wzory – koronczarskie rzemiosło zbliżyło i połączyło niespokrewnione ze sobą kobiety. Koronczarki spotykały się w domu o niebieskich oknach. To właśnie tam mieszkała Inês Flores wraz z matką, ciotką i niewidomą siostrą. Podobno na kobietach z tego rodu wisiała klątwa – mężczyźni umierali przedwcześnie, a Floresównom pisana była samotność. Ale w konserwatywnym, patriarchalnym społeczeństwie los doświadczał nie tylko kobiety z rodu Flores... Niemal sto lat później młoda dziewczyna otrzymuje cenną rodzinną pamiątkę – przekazywana z pokolenia na pokolenie koronkowa mantylka skrywa sekretną wiadomość ukrytą w ściegach – kod, którym posługiwały się koronczarki. Alice poznaje tragiczną historię młodej mężatki z Bom Retiro.


Angélica Lopes utkała misterną opowieść o brazylijskich koronczarkach, których losy splotły się ze sobą niczym nici koronki. Opowieść o wspaniałym rzemiośle i koronczarskim kodzie ukrytym w ściegach, który stał się sekretnym językiem – prośbą o ratunek, przejawem buntu, inspiracją dla kolejnych pokoleń. W małym miasteczku położonym w brazylijskim stanie Pernambuco rozkwitają słodkie młodzieńcze marzenia. Trzy dziewczyny tkają nie tylko koronki, ale też historię swojego życia, przyjaźni i nadziei. Dom Floresówien jest bezpiecznym kobiecym azylem, niestety, tylko do czasu. Angélica Lopes przedstawia historię kobiet złapanych w sidła bezwzględnego męskiego świata – świata aranżowanych małżeństw, przymusu i opresji, domowej przemocy, siły nazwiska i bogactwa. Świata, w którym kobieta nie ma prawa głosu; w którym staje się własnością ojca, a później męża. Świata religii, plotek, zabobonów i bigoterii, tradycyjnych ról społecznych, uprzedzeń i dramatów za zamkniętymi drzwiami. Niektóre kobiety, w odwadze lub desperacji, próbowały odmienić swój los. I właśnie taki kobiecy bunt zrodził się w sercu jednej z bohaterek powieści Lopes. "Koronczarki" to książka, która w piękny i poruszający sposób łączy ze sobą motyw rzemiosła, brazylijską scenerię i ważne kwestie dotyczące kobiecych praw, wolności i niezależności. To historia pełna smutku, łez, odwagi, determinacji, trudnych wyborów, drobnych przebłysków szczęścia i nadziei – tragedia i krzywda ludzka splatają się z przyjaźnią, miłością i kobiecą solidarnością. Angélica Lopes stworzyła powieść pełną emocji, trzymającą w napięciu, ze zniuansowanymi kobiecymi portretami i bogatą w detale scenerią. Subtelna, sugestywna proza prowadzi czytelnika przez meandry historii, zawiłe ludzkie losy i skomplikowane uczucia.


Piękna, łamiąca serce i ważna powieść o kobiecej walce – o godność, prawo głosu i decydowania o sobie – walce, która zainspirowała przyszłe pokolenia. O dramatycznej próbie zmiany swojego losu, znaczeniu wolności, odwadze, sile przyjaźni i solidarności. Pokochałam koronczarski motyw (fascynujące!), odbyłam literacką podróż do Brazylii ubiegłego wieku i żyłam losami koronczarek z Bom Retiro. Wspaniała literatura. Cieszę się, że Wydawnictwo Mova wydaje dla nas takie perełki. 



























• współpraca barterowa • Wydawnictwo Mova •

Tytuł oryginalny: A maldição das Flores
Przekład: Katarzyna Mojkowska
Wydawnictwo: Mova
Data wydania: 22 maja 2024
Oprawa: twarda 
Liczba stron: 320
Moja ocena: 5,5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger