wtorek, czerwca 01, 2021

#361 "Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi w... rok" - Agata Loth-Ignaciuk i Bartłomiej Ignaciuk

"Ruszyłem w drogę, aby zdobyć biegun, a odkryłem samego siebie i zrozumiałam, że prawdziwy biegun jest we mnie"

Marek Kamiński

Ciekawa, mądra i wartościowa książka dla dzieci, która bawi i uczy? "Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi w... rok" to zdecydowanie jeden z moich faworytów - publikacja, która zachwyca nie tylko treścią i przekazem, ale również oryginalną szatą graficzną (przypomina powieść graficzną). Książka skierowana jest do dzieci powyżej 8. roku życia i przybliża postać Marka Kamińskiego, polarnika, który w maju 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem jako pierwszy Polak zdobył północny kraniec Ziemi, a siedem miesięcy później dotarł samotnie na biegun południowy. Tym samym został pierwszym człowiekiem na świecie, który w jednym roku zdobył oba bieguny. Publikacja Agaty Loth-Ignaciuk odsłania kulisy wspomnianych wypraw, począwszy od wstępnego pomysłu, przez kilkuletnie przygotowania, aż po samą podróż w najdalsze zakątki Ziemi. Książka pochłania już od pierwszych stron. Autorka z pasją opowiada o aspektach organizacyjnych wyprawy i szczegółach dotyczących ekwipunku, wspomina o warunkach atmosferycznych, ciekawostkach geograficznych i przyrodniczych. Barwny, żywiołowy i dostosowany do wieku styl pisania sprawia, że czytelnik z łatwością staje się częścią tej opowieści - wspólnie z Markiem Kamińskim ciągniemy sanie, przeskakujemy lodowe szczeliny, rozbijamy namiot, przygotowujemy posiłki, czujemy na twarzy zimne porywy wiatru, a nawet wyrywamy bolący ząb i reperujemy zepsuty but. Całość jest merytoryczna i bogata w fascynujące detale, a jednocześnie przystępna, atrakcyjna i uniwersalna - jako dorosły czytelnik dowiedziałam się naprawdę wiele. Książka dostarcza wiedzy, poszerza słownictwo i horyzonty, a przy tym świetnie spełnia swoją rozrywkową funkcję, bo czytalnie jej to prawdziwa frajda i przygoda. Co ważne przekazuje też istotne treści. "Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi w... rok" to opowieść o spełnianiu marzeń i pokonywaniu własnych słabości, o wytrwałości i odważnym dążeniu do celu. O tym, że każdy z nas może dokonywać wielkich rzeczy. O porażkach, które mogą być cenną lekcją i o sukcesach, które bywają zwodnicze. O tym, że nie ma rzeczy niemożliwych. I że tak naprawdę droga jest ważniejsza niż sam cel, a zatem liczy się to wszystko, czego nauczymy się podczas wędrówki - o sobie i świecie.

Czy łatwiej jest przejść na nartach Ocean Arktyczny, czy może Antarktydę, najzimniejszy kontynent świata? Co spakować na sanie, a z czego zrezygnować?Jak przechodzić szczeliny, wspinać na torosy i skakać z kry na krę? Jak odróżnić biegun magnetyczny od geograficznego i jak nie zgubić się w gęstej mgle?

Książka Agaty Loth-Ignaciuk to fascynująca mieszanka wiedzy popularnonaukowej, biografii, przygody i świetnej ilustracji - w idealnych proporcjach. Odważna kreska, nasycone, kontrastowe barwy i zachwycająca dbałość o szczegóły to bez wątpienia najmocniejsze strony szaty graficznej (autorem ilustracji jest Bartłomiej Ignaciuk). Każdy obraz jest przemyślany i dopracowany - pobudza wyobraźnię i emocje oraz dopełnia tekst. I bardzo dobrze oddaje charakter wyjątkowych miejsc, jakimi są bieguny - ekstremalnie niskie temperatury i nieprzewidywalne warunki pogodowe, ogromne torosy, dryfujące kry, zamiecie śnieżne, hipnotyzująca pustka i samotność... A wszystko to wyczarowane zaledwie czterema barwami - prawdziwa ilustratorska magia.


Bo każdy z nas ma swój własny biegun - cel do osiągnięcia, marzenie do spełnienia

Kto z nas nie lubi czytać o superbohaterach? A może warto poznać inspirujące historie zwykłych ludzi, którzy dokonali wielkich rzeczy i spełnili swoje marzenia? Sądzę, że książkowy cykl Wydawnictwa Druganoga "Niezwykłe wyprawy i wyczyny" (składają się na niego dwie publikacje: "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem" oraz wspomniana książka o Marku Kamińskim) to strzał w dziesiątkę. Jestem zachwycona jakością książki, treścią i szatą graficzną, i będę ją polecać z przyjemnością. Z pewnością oczaruje wielu młodszych i starszych czytelników. Warto.



Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Druganoga.


Data wydania: 7 października 2020
Wydawnictwo: Druganoga
Cykl: Niezwykłe wyprawy i wyczyny
Liczba stron: 88

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © w ogrodzie liter , Blogger